ATİK Yunanistan Uluslararası İş Forumu Büyük Katılımla Kavala’da Yaıldı .... >> ATİK Romanya Uluslararası İş Forumu Büyük Katılımla Bükreş’te yapıldı .... >> ATİK İran Uluslararası İş Forumu Büyük Katılımla Tahran’da Yaıldı>>> .... >> ATİK Business Club Card ve Size Sağlayacağı Avantajlar .... >> ATİK Moldovya Uluslararası İş Forumu Büyük Katılımla Gaguvuzya Devlet Başkanı İrena VLACH’ın Himayelerinde Comrat’da yapıldı. .... >> Dünyanın 58 Ülkesinde ve Ülkelerin kendi şehirlerinde 174 ATİK Uluslararası Başkanlıkları ve ATİK Partner Kuruluşları Business Club Üyelerine her alanda büyük fırsatlar sunuyor. .... >>
ATiK Tanıtım Videosu
BaşbakanTayyip Erdoğan ve Heyeti'ni Polonya'da ATİK Mehter Marşı İle Karşıladı

Polonya'da temaslarda bulunan Başbakan Erdoğan, Polonya Meclis Başkanı Ewa Kopacz ile daha sonra da Polonya Senato Başkanı Borusewicz ile buluştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ile Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda görüştü. Erdoğan ardından, Parlamento Binası'nda önce Polonya Meclis Başkanı Ewa Kopacz ile daha sonra da Polonya Senato Başkanı Borusewicz ile bir araya geldi. Görüşmeler yaklaşık birer saat sürdü

Görüşmelere, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye Polonya Parlamenterler Dostluk Grubu Başkanı ve Kırklareli Milletvekili  Av.Şenol Gürşan ve Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçisi Prof.Dr. Yusuf Ziya Özcan da katıldı.

Başbakan Erdoğan, Varşova'daki resmi temaslarının ardından kaldığı otele girerken Avrupa Türk İşadamları İşbirliği Konseyi ATİK ve Polonya Türkiye Belediyeler Birliği Konseyi (TPBB) Kurucu Başkanı Aziz Şahin, Türkiye Polonya Belediyeler Birliği Konseyi Eşbaşkanı ve İstanbul Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, ATİK Başkan Yardımcısı Ryszard Hecka, ATİK Polonya Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Akyüz, Gazeteci ve Yazar Mehmet Koçak, Polonya Türkiye Parlementerler Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı ve Fedaral Milletvekili Wojciech Ziemniak, Polonya Türkiye Parlementerler Dostluk Grubu Üyesi ve Fedaral Milletvekili Malgorzata Adamcak, ATİK Polonya Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkolog Danuta Chmielowska, Wolomin Kaymakamı Piotr Uscinski, Wolomin Belediye Başkanı Ryszard Madziar, Kobylka Belediye Başkanı Robert Roguski, Tluszcz Belediye Başkanı Pawel Marcin Bednarczyk, ATİK Üyeleri, İşadamları Başbakan ve heyetini karşıladı.

Polonya Türkiye İşbirliği Konseyi ATİK oraganizasyonu çerçevesinde bir araya gelen TLUSZCZ Belediyesi LUX MEA  Polonya Türkiye Sanat Grubu  koro üyeleri, Başbakan Erdoğan için İstiklal Marşı'nı seslendirdi. Polonya Milli Marşı'nı da okuyon koro, daha sonra "Ceddin Deden" mehter marşını söyledi.

Başbakan Erdoğan ve heyetteki bakanlar da koroya eşlik etti. Koro üyelerine teşekkür eden ve onlarla hatıra fotoğrafı çektiren Erdoğan, gazetecilerin bu sürprizle ilgili sorularını yanıtladı.

Başbakan ;''GÜZEL SÜRPRİZ OLDU''

Erdoğan, "Gayet güzel sürpriz oldu. Biliyorsunuz martta Polonya Cumhurbaşkanı ülkemize geliyor ve diplomatik ilişkilerimizin  600'üncü yılı kutlamalarını başlatacağız. Şimdi kurumlarımız arasında ilişkiler başlamış vaziyette. Bu sürpriz hoş bir adım oldu. Gayet güzel olacak" dedi.

 Polonya Türkiye İşbirliği Konseyi ATİK Başkanı Aziz Şahin ise;''EXPO POLOND & TURKEY 2014-2015 ''tarihleri arasında Ekonomik ve İşbirliği çalışmalarımız çerçevesinde  Fuarlarımızla girişimcilerimize karşılıklı olarak danışmanlık, PR-(PİAR) çalışmaları yapıp destek vermeye devam edeceğiz. Polonya Devleti  3 parçaya ayrıldığında, işgal edildiğinde, Polonya diye bir Devlet harita da yok iken, Osmanlı Imparatorlugu  Polonya'yı var saymıştır. Bu tarih olay Polonya'da derslerde okutulmaktadır. Polonya'nın 1924'te Lozan Anlaşması'ndan bir gün önce Türkiye'nin bağımsızlığını tanıyan ilk Avrupa ülkesi olduğunu hatırlatarak, diplomatik ilişkilerde 600'üncü yıl için etkinlikler planlıyoruz. Bu koro Türkiye'ye gidecek, şehirlemizi dolaşıp konserler verecek" diye konuştu

2-erdogan-mehteran-surprizi 3-erdogan-mehteran-surprizi 

    

Varşova Çalıştayı Türkiye'den Polonya'ya, Polonya'dan Türkiye'ye İşbirliği Köprüsü kuruyor

Başbakan Erdoğan’ın ziyaret ettiği Polonya’da  temaslarda bulunan Beylikdüzü Belediye Başkanı Uzun, “Hükümetimizin başlattığı Türkiye Polonya ilişkilere katkı sağlamak amacıyla üzerimize düşeni yapmak için buradayız” dedi.

İstanbul Beylikdüzü Belediye Başkanı ve Türkiye Polonya Belediyeler Birliği Konseyi Eşbaşkanı Yusuf Uzun; “Polonya’yı  ziyaret eden ve iki  ülke adına çok önemli görüşmeler gerçekleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın programı kapsamında görüşmelerde bulunmak üzere Polonya’da bulunuyoruz. “

              

 Beylikdüzü ile kardeş şehir olan Polonya’nın Kalish şehri belediyesinin de üyesi olduğu Türkiye Polonya Belediyeler Birliği (TPBB) Konseyi’nin daveti üzerine Başkent Varşova’da gerçekleşen buluşmada mevcut ilişkiler değerlendirilerek,bundan sonra yapılması planlanan ortak projeler üzerinde duruldu. İki ülke belediyeleri arasında “Kardeş şehir” protokolünün imzalanmasına aracı kurulus, kısa adı (ATİK) olan Polonya-Türkiye İşbirliği Konseyi Başkanı Aziz Şahin ve Polonya’nın Wolomin şehri Belediye Başkanı Ryszard Madziar, buluşmanın iki ülke yerel yönetimleri açısından anlam ve önemini dile getiren konuşmalar yaptılar

                            

  Çalışmalar Örnek Olacak

Wolomin şehri Belediye Başkanı Ryszard Madziar konuşmasında, “Hedefimiz her alanda Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmektir. Tecrübe ve bilgi birikimlerinden karşılıklı yararlanarak ortak projeler üretmeyi hedefliyoruz. Beylikdüzü Belediye Başkanı Sayın Yusuf Uzun’un  heyetle bizleri ziyarete gelmesi sadece bir buluşma olmadı. Aynı zamanda 5 günlük bir çalışma programı gerçekleştirmiş olduk. Devlet ve hükümet başkanları düzeyindeki dostluk ve ticari ilişkilere yerel yöneticiler olarak bizler de bu çalışmalarla destek vermiş oluyoruz. Mevcut ilişkileri aşan daha kapsamlı girişmeleri kısa zamanda hedefliyoruz. İnanıyorum ki bu ortak çalışmalar daha bir çok belediye için örnek olacaktır” dedi. 

ATİK Başkanı Aziz Şahin ise “ Bir yanda işadamlarımızı yatırım yapmaları konusunda yönlendirmeye çalışırken, diğer yandan iki ülkenin belediyeleri arasında “Kardeş şehir” olmaları konusunda fahri olarak aracı oluyoruz. Amacımız Polonya ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin daha ileri bir düzeye yükselmesine destek vermektir. ”

"Aynı Amaçla Buradayız"

Başkan Yusuf  Uzun da “ Polonyalı mevkidaşlarıma, tarafımıza göstermiş oldukları yakın ilgi ve misafirperverlikleri için teşekkür ederim ” diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:  “İlişkilerimizi geliştirmek için bugünden daha uygun bir zaman yok! Çünkü her iki ülkenin hükümetleri ve halkları bunu istiyor. Tarihi çok eskilere dayanan Türkiye-Polonya ilişkilerinin  bütüncanlılığı ile günümüzde de devam ettiğini görmekten büyük bir mutluluk duymaktayım. Bu ilişkiler geçmişte çeşitli sebeplerle belirli zamanlarda sekteye uğramışsa da iki ülkenin birbirine olan güveni ve dayanışması esasta bir süreklilik göstermektedir.  Polonya'da yaşayan Türkler ile, Türkiye'de yaşayan Polonya'lılar bu dostluk ve dayanışmanın günümüzdeki canlı örnekleridir. Bizler de hükümetimizin başlattığı ilişkilere katkı sağlamak amacıyla üzerimize düşeni gerceklestirmek üzre  buradayız. Her iki taraf olarak niyetimiz ve hedefimiz aynıdır. Aynı istikamete doğru birlikte yardımlaşarak koştuğumuzda çok faydalı projeler hayata geçirerek hem dostluğumuzu pekiştirmiş olacağız hem de halklarımıza hizmet sunarak görevlerimizi yerine getirmiş olacağız.  Ayrıca kardeş şehir projemizin gerçekleşmesine önemli katkı sağlayan ATİK Başkanı Aziz Şahin Bey’e huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ve yine kısa bir zaman önce ülkemizde ziyaret gerçekleştiren ve bizleride makamımızda ziyaret etme lütfunda bulunan Polonya'lı  Senatör Piotr Gruszczynski’ye de teşekkürlerimi sunuyorum.”

Beylikdüzü Belediyesi 600. Yıl Kutlamalarına Katkı Vermeye Hazırlanıyor

 Bu arada, Türk-Polonya ilişkilerin başlamasının 600'üncü yılı 2014'te çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Beylikdüzü Belediyesi de bu etkinliklerde yer almak için çalışmalar başlattı. Çalışmalar kapsamında; Kırklareli Milletvekili ve Türkiye Polonya Parlamenterler Dostluk Grubu Başkanı Şenol Gürşan, Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Polonya Türkiye İşbirliği Konseyi Başkanı Aziz Şahin, Polonya Fedaral Milletvekili  Matgorzata Adamczak, Türkiye Polonya Parlamenterler Grubu Başkan Yardımcısı Polonya Milletvekili Wojciech Ziemniak ve Gazeteci-Yazar Mehmet Koçak’ın hazır bulunduğu ortak projelerin değerlendirildiği Çalıştay sonunda; Polonya’nın Wolomin şehri Belediye Başkanı Ryszard Madziar, Tluszcz Belediye Başkanı Pawel Marcin Bednarczyk, Türkiye Polonya Belediyeler Birliği Konseyi Eşbaşkanı ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun’a katılım ve katkılarından dolayı günün anısına bir plaket takdim ettiler.

 

Amsterdam ATiK İstişare Konseyi
Amsterdam ATiK Tanıtım Videosu
Hollanda Amsterdam ATiK Ticaret ve İşbirliği Konseyi internet sitesi ASEL Kurumsal Hizmetler tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2015 ASEL A.Ş.